Film przedstawiający zdigitalizowane w 2019 r. zbiory filmowe z zasobu łódzkiego Archiwum

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 czerwca 2020

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało Film przedstawiający zdigitalizowane w 2019 r. zbiory filmowe z zasobu łódzkiego Archiwum.

Archiwum Państwowe w Łodzi oprócz dokumentacji aktowej przechowuje i zabezpiecza także kilkadziesiąt taśm filmowych.

W 2019 roku zakończyła się digitalizacja wybranych filmów, którą wykonały Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi oraz Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w Warszawie. Taśmy przeszły przegląd techniczny, naprawę zerwanych perforacji i konserwację przy użyciu czyszczarki ultradźwiękowej. Ponad 350 tysięcy klatek zostanie zabezpieczonych w Centralnym Repozytorium Cyfrowym Archiwów Państwowych.

Kopie filmów w formacie MOV są udostępniane wszystkim zainteresowanym w czytelni Archiwum Państwowego w Łodzi.

Wśród obrazów poddanych cyfryzacji jest dokumentacja Wystawy przemysłowej w Łodzi z 1912 roku odbywającej się na terenie dzisiejszego Parku Staszica.

Zachowały się również nagrania obrazujące tragiczne wydarzenia drugiej wojny światowej, w tym dotyczące spalenia przez Niemców więzienia na Radogoszczu w 1945 roku.

Filmy propagandowe z lat 50. i 60.  ubiegłego wieku były przejęte do naszego archiwum po likwidacji Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Dawną Łódź można zobaczyć na filmach dokumentalnych: Łódź miasto nieznane, Łódź 64 i Ziemia Łódzka z lat 1960-1965.

Wraz z aktami zakładów przemysłowych do naszych zbiorów trafiły filmy dokumentalne o pabianickim Pamoteksie z 1986 roku.

Digitalizacja została wykonana w ramach Strategii digitalizacji zasobu archiwów państwowych na lata 2018-2023 finansowanej przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Autor: P.S.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-06-09
Data publikacji:2020-06-09
Osoba sporządzająca dokument:P.S.
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:2605